W okresie wiosenno-letnim wiele osób zastanawia się jak wychłodzić pomieszczenia w domu. W końcu w bloku nie mamy wpływu na izolację budynku, czy położenie pokoju względem stron świata. A nawet ci co budowali dom nie zawsze pomyśleli, że okna tylko od południa czy oszczędzanie na izolacji nie będą dobrą opcją. Co zatem można uczynić by jednak zadbać o komfort cieplny (a raczej chłodny) w okresie dużego nasłonecznienia?
Sprawdź jak sobie radzić z upałem!
Po pierwsze, warto zadbać o wietrzenie pomieszczenia. Trzeba sprawdzać jaka temperatura jest na zewnątrz, tak by zrobić to właściwie. Wiele osób popełnia ten sam błąd – zostawiają okna otwarte na cały dzień, licząc na przewiew w pokoju. To działanie przeciwskuteczne! Wpuszczamy do środka gorące powietrze, przez co w środku jest jeszcze cieplej zamiast chłodniej! Dlatego też wietrzyć należy z samego rana oraz wieczorem. Jeśli temperatura w środku jest niższa lub równa tej na zewnątrz to pora by zamknąć (rano) lub otworzyć (wieczorem) okno. Warto zostawić je otwarte na całą noc. Jeśli ma być ona bardzo chłodna to można wtedy je tylko lekko uchylić lub rozszczelnić. Druga opcja to zaciemnienie pomieszczenia. Służą do tego różnego typu osłony okienne oraz specjalne folie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są solidne żaluzje w Łomiankach. Najskuteczniej zaciemniają te zewnętrzne – antywłamaniowe. zapewnią całkowitą czerń nawet w środku dnia.
Można jednak wybrać coś ,,lżejszego”, np. rolety materiałowe, plisy, czy verticale. Dla wielbicieli klasyki odpowiednie będą zasłony z tkaniny typu blackout, czy też zasłony żakardowe lub welurowe – są one najgrubsze, zatem najlepiej blokują światło słoneczne. Można także zainwestować w folie okienne typu uv lub przeciwsłoneczne. Mniej słońca to gwarancja chłodniejszego pomieszczenia. Trzecia opcja – najdroższa – to zakup wiatraka lub klimatyzatora. Wiatrak jedynie miesza powietrze, więc daje chwilową ulgę kiedy się przy nim staje. Klimatyzacja wychłodzi nawet całe mieszkanie. Dostępne są modele z jednostkami zewnętrznymi mocowanymi na elewacji budynku, jak również klimatyzatory przenośne, przypominające wyglądem starodawną farelkę.
Jak widać jest wiele opcji na zapewnienie sobie komfortowego chłodu w letnim okresie. Wietrzenie o określonej porze jest najłatwiejsze i darmowe. Dobrze dobrane rolety czy zasłony nie będą drogie, a dodatkowo będą ozdobą pomieszczenia. Z kolei klimatyzacja pomoże nawet w skrajnych sytuacjach przy pomieszczeniu mocno nasłonecznionym i słabo zaizolowanym. Zawsze wybierze się coś dobrego.