ogrodzenia panelowe

Jak zbudować nowoczesne ogrodzenie panelowe?

Istnieje tylko jeden warunek, który trzeba spełnić, żeby ogrodzić swoją działkę bez pozwolenia na budowę – ogrodzenie nie może być wyższe niż 220 centymetrów. Wysokość mierzy się od poziomu gruntu. Chcąc postawić wyższy płot, trzeba już uzyskać pozwolenie na budowę, co związane jest z dopełnieniem szeregu formalności.

Panelowe ogrodzenia wokół domu

ogrodzenia paneloweMożliwość ogrodzenia działki bez pozwolenia została wprowadzona w nowelizacji ustawy Prawo budowlane w 2015 roku. Ogrodzenie musi być bezpieczne, a ostro zakończone elementy nie mogą znajdować się poniżej wysokości 1,8 metra. Problemu z ostro zakończonymi elementami nie mają inwestorzy, którzy decydują się na ogrodzenia panelowe. Budując ogrodzenie, trzeba uwzględnić też bramę, której szerokość nie może być mniejsza niż 2,4 metra i furtkę o szerokości przynajmniej 0,9 metra. Wszystkie kwestie dotyczące budowy ogrodzenia między dwiema posesjami muszą być uzgodnione z sąsiadem, żeby nie naruszyć jego dóbr osobistych i własności. Rozwiązaniem tego problemu może być budowa ogrodzenia panelowego w granicach własnej działki. Na rynku dostępne są ogrodzenia panelowe wykonane z drewna, metalu i kompozytu. Ogrodzenia drewniane są uniwersalne i dobrze komponują się z tradycyjną i nieco starszą architekturą, tworząc ciepły i rustykalny klimat.

ogrodzenia paneloweWytrzymałe nowoczesne ogrodzenia panelowe w lubuskim można zamówić u producentów, kupić w hurtowniach budowlanych lub specjalistycznych sklepach. Wykorzystując ogrodzenie panelowe, można ogrodzić dom, posesję lub teren firmy. Panele wykonane ze stali zabezpiecza się przy pomocy cynku oraz farby proszkowej. W przeciwieństwie do drewnianych odpowiedników nie wymagają regularnej konserwacji. Panele są proste w montażu, a gdy posiada się już wkopane słupki lub wybudowany murek, można zrobić to samodzielnie. Najprostsze dwuwymiarowe panele składają się z prostych drutów, które tworzą regularne oczka. To proste i estetyczne ogrodzenia, które zapewniają duży prześwit i są niedrogie. Panele trójwymiarowe posiadają dodatkowo ozdobne przetłoczenia. Dostępne są zarówno ogrodzenia ażurowe, jak i pełne. Te drugie zapewniają większą prywatność, ale wymagają też solidniejszego mocowania, gdyż są bardziej podatne na działanie wiatru.

Przed zakupem ogrodzenia warto zapoznać się ze wskazaniami dotyczącymi stref obciążenia wiatrem. Pełne panele ogrodzeniowe są zauważalnie droższe od ażurowych odpowiedników. Cechą paneli ogrodzeniowych jest szybki montaż, dlatego ich wymiana w przyszłości nie będzie stanowiła poważnego wyzwania.