Farba w proszku

Jakie powierzchnie można lakierować proszkowo?

Malowanie proszkowe wymaga właściwego przygotowania przedmiotu oraz przeprowadzenia procesu aplikacji elektrostatycznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Najważniejszym atutem tej metody jest krótki czas realizacji. Na gotowy efekt nie trzeba czekać długo, dlatego też lakierowaniu proszkowemu poddaje się różne powierzchnie.

Lakierowanie proszkowe różnych powłok

Felga samochodowaProszek może mieć charakter termoplastyczny lub termoutwardzalny. Materiał termoplastyczny stapia się i zmienia formę na płynną, gdy się go właściwie podgrzeje. Składniki materiałów termoutwardzalnych sprawiają, że po procesie podgrzania tworzy się powłoka ceramiczna. Ten typ powłok nie jest wrażliwy na ponowne podgrzewanie. Farba, do czasu utwardzenia, trzyma się materiału dzięki działaniu sił elektrostatycznych. Brak rozcieńczalników zawartych w farbie znacznie obniża poziom emisyjności szkodliwych substancji do atmosfery. Wykorzystuje się aż do 89% procent całej użytej farby. Malowanie proszkowe nie wymaga osuszania malowanego przedmiotu. Powłoka jest jednolita, bez ryzyka powstania zacieków. Metoda rozpylania termoutwardzalnych farb proszkowych została opracowana w 1960 roku. Do stosowanych obecnie farb zalicza się lakiery epoksydowe, które tworzą powłokę odporną na działanie czynników chemicznych i uszkodzenia mechaniczne. Promieniowanie UV ma silny wpływ na strukturę lakieru epoksydowego, dlatego zaleca się stosowanie go w pomieszczeniach. Ulepszoną wersją tej powłoki jest lakier poliestrowo-epoksydowy, który wykazuje dobre właściwości antykorozyjne.

Farba w proszkuZnajdując się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, szukając informacji o tym, czym jest lakierowanie proszkowe Włocławek należy odwiedzić ze względu na dużą liczbę działających tam lakierni. W ofercie włocławskich firm można znaleźć także lakiery poliestrowe, poliuretanowe oraz silikonowe. Z ich pomocą można pokrywać takie powierzchnie jak zewnętrzne i wewnętrzne akcesoria samochodowe, elementy armatury wodnej, grzejniki, blaszane poszycia dachowe, części maszyn przemysłowych i rolniczych, meble ogrodowe, a nawet płyty meblowe. Do zastosowań zewnętrznych wskazane jest użycie farby poliestrowej. Włocławskie lakiernie oferują szeroki wybór kolorów z palety RAL. We Włocławku najtańsze będzie malowanie nieskomplikowanych elementów stalowych. Podczas malowania płyt MDF do polimeryzacji proszku można wykorzystać lampę ultrafioletową. Wymaga to wstępnego podgrzania płyty, aby proszek rozpuścił się i stał podatny na dalszą obróbkę. Wykorzystuje się do tego piece gazowe i promienniki podczerwieni. Możliwe jest pomalowanie tylko takich płyt, które posiadają niepodzielną strukturę, a ich gęstość włókien oraz żywic jest równomierna.

Pomalowane proszkowo elementy nie wymagają nakładania kolejnych warstw oraz szlifowania. Cały proces jest wykonywany w krótkim czasie. Lakierowanie proszkowe jest coraz częściej wykorzystywane w branżach przemysłowych, ponieważ daje optymalne efekty, a ponadto pozwala obniżyć koszty i skrócić czas produkcji.