Każda budowa wymaga pracy na wysokościach. Aby była wykonywana w prawidłowy i bezpieczny dla pracowników sposób bardzo ważny jest profesjonalny sprzęt budowlany. Podczas pracy na wysokościach mogą pomóc urządzenia, takie jak podnośniki koszowe. Dzięki nim praca może być o wiele bardziej wydajna i efektywna. Czas budowy może zostać skrócony, a pracownicy będą o wiele bardziej zadowoleni.
Jaki powinien być dobry podnośnik?
Mechanizmy podnośników koszowych są różne. Ich wybór uzależniony jest od rodzaju powierzchni, po której ma się poruszać lub stać, jej gabarytach oraz od tego, czy potrzebne są na zewnątrz, czy wewnątrz budynku. Dzielą się one zależnie od zastosowania i konstrukcji. Wśród nich można znaleźć podnośniki nożycowe, które doskonale sprawdzają się w pracach wewnątrz budynków, gdzie powierzchnia nie pozwala na używanie większego sprzętu. Są wyposażone w niezwykle zwrotne koła, co pozwala na swobodne przemieszczanie się nawet w obrębie ograniczonej przestrzeni. Innym rodzajem są podnośniki nożycowe, które nadają się również do prac na zewnątrz. Ich wysokość robocza wynosi zwykle od 10 do 12 metrów. Zazwyczaj posiadają elektryczny napęd, dzięki czemu są w stanie samodzielnie się poruszać.
Do grupy nożycowych podnośników można zaliczyć również te terenowe, które w przeciwieństwie do poprzednich są w stanie pracować na nierównym podłożu. Posiadają cztery koła, dają gwarancję przyczepności, zapewniając stabilność podczas pokonywania przeszkód. Ich wysokość robocza waha od 10 do 18 metrów, a platforma zaczyna się od 8 do 16 metrów wysokości. Kolejnym rodzajem są podnośniki koszowe teleskopowe, umieszczone na przyczepach samochodowych. Wyróżniają się znaczną wysokością roboczą — ich rozpiętość sięga nawet 26 metrów. Podnośniki, zarówno koszowe teleskopowe, jak również te przegubowe samojezdne posiadają napęd elektryczny i są nieco innym typem niż tradycyjne sprzęty teleskopowe. Różnią się maksymalną wysokością, która w tym przypadku jest o około 10 metrów niższa, przez co nie nadają się do pracy przy bardzo wysokich budynkach. Samodzielne poruszanie się po szynach tej maszyny bardzo ułatwia pracę i podnosi komfort wykonywania zadań na budowie. Podobnym rozwiązaniem są te z napędem spalinowym. Posiadają one większą moc, a ich rozpiętość jest największa, ponieważ wynosi od 14 do aż 43 metrów.
Jak widać, rodzajów podnośników jest bardzo dużo, dlatego nie ma większego problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu do konkretnego rodzaju budowy — nieważne czy będzie ona prowadzona na zewnątrz budynku, czy w jego wnętrzu. Warto więc poświęcić trochę czasu na przeszukanie ofert różnych firm oferujących sprzedaż lub wynajem tych maszyn, gdyż w ostatecznym rozrachunku może to przyspieszyć prowadzenie prac oraz ogólną wydajność pracowników.