Kostka brukowa

Kostka brukowa na każdy teren

Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał do budowy nawierzchni. Możemy ją spotkać w dużych i małych miastach, na wsiach oraz prywatnych posesjach. Wykłada się nią chodniki, parkingi i podjazdy. Szerokie zastosowanie znajduje ona również wokół domów jednorodzinnych do budowy ścieżek w ogrodzie, powierzchni schodów i tarasów.

Szeroki wybór kostki brukowej

Kostka brukowaWybierać możemy spośród wielu typów kostki brukowej, jednak najpopularniejszymi są te wykonane z betonu i kamienia. Dostępne są w wielu barwach, zarówno w odcieniach czerwieni, szarości, jak i beżu oraz żółci. Liczba ich kształtów również jest okazała. Kostki brukowe sprzedawane są przeważnie w klasycznej formie prostokątnej lub kwadratowej, ale nie tylko, bowiem dostępne są również odmiany w kształcie trapezu lub rombu. Dobierając właściwy bruk, musimy mieć na uwadze, do jakiego rodzaju nawierzchni będzie stosowany. Drogi przeznaczone dla pojazdów kołowych wymagają kostek grubszych, nawet na 8 centymetrów. Podbudowa musi być w tym przypadku dodatkowo utwardzona. Takie metody stosuje się więc w przypadku parkingów lub podjazdów. Kostki o mniejszej grubości stosuje się z kolei w przypadku nawierzchni narażonych na mniejsze obciążenie, a więc do chodników i ścieżek dla pieszych.

Kostka brukowaNa rynku znajdziemy mnóstwo firm budowlanych produkujących tego typu materiały. Kostka brukowa Drogbruk jest jednym z najlepszych przykładów odznaczających się trwałością i szerokim wyborem. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie kostki po jej ułożeniu jest to, czy będzie w stanie chłonąć wodę w małym stopniu. Niska chłonność cieczy to gwarancja, że kostka będzie odporna na mróz oraz odporna na pęknięcia i kruszenie. Ważny jest również stopień wytrzymałości materiału względem uszkodzeń mechanicznych, czyli wszelkich uderzeń, rozłupywań oraz ścierania. Solidny materiał to inwestycja na długie lata. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku nawierzchni w miejscach publicznych, gdzie wszelkie remonty i renowacje powierzchni wiążą się ze zmianą ruchu lub częściowym wyłączeniem go z danego obszaru. Dlatego ważne jest, by w przestrzeniach wspólnych wszelkie niezbędne remonty dokonywane były stosunkowo rzadko. Jedna efektywna wymiana nawierzchni na kilkanaście lat zależy od właściwego doboru wytrzymałych materiałów.

Kostka brukowa to powszechnie stosowany budulec, z którego dostępnością nie ma najmniejszych problemów. Szeroki wybór kształtów, wymiarów i kolorów gwarantuje uniwersalne dopasowanie do każdego terenu, zarówno prywatnego, jak i publicznego. W zależności od potrzeb, możemy zastosować proste jednolite warianty lub też bardziej wyszukane, z których wykonamy ciekawe wzory na placu lub dziedzińcu. Wszystko zależy od danej przestrzeni.