kompensacja indukcyjnej mocy

Na czym polega technologia kompensacji mocy biernej?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną rokrocznie wzrasta. Coraz więcej sprzętów i maszyn potrzebuje zasilania z sieci. Przez to wydatki na prąd są większe. Dotyczy to zarówno domów prywatnych, jak i działalności gospodarczej. W obliczu ciągłych zmian, inflacji i podnoszenia stóp procentowych koszty stałe wpływają na możliwości produkcyjne. Dlatego warto optymalizować wydatki na energię elektryczną.

Kompensacja mocy biernej, co oznacza w praktyce?

kompensacja indukcyjnej mocy W obwodzie prądu występują trzy rodzaje mocy — czynna, bierna i pozorna. Pierwsza zamieniana jest na pracę użytkową, druga występuje między źródłem a odbiornikiem energii, ostatnia zaś stanowi sumę wektorową czynnej i biernej, czyli tzw. trójkąt mocy. Moc bierna wytwarzana jest w elektrowniach i przesyłana siecią elektroenergetyczną. Jednak nie jest ona zużywana i stale przepływa między odbiorcą a nadawcą. Aczkolwiek jest potrzebna do prawidłowej pracy urządzeń. Obciąża to źródło prądu i wpływa na awarie sieci. Dlatego należy posłużyć się technologią kompensacji mocy biernej. Jest to proces, podczas którego korzysta się ze specjalistycznych urządzeń zmniejszających emitowanie tej energii. Moc bierna może być pobrana, czyli indukcyjna i łączyć się z silnikami, piecami. Powoduje to straty cieplne, dlatego kompensacja indukcyjnej mocy biernej pozwala na zmniejszenie współczynnika energii.

kompensacja indukcyjnej mocy Do tego procesu wykorzystuje się baterie kondensatorów. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń można ograniczyć ilość pobieranej mocy biernej z sieci. Wydajne baterie do kompensacji energii dzielą się na 4 podstawowe rodzaje. Wyróżnia się baterie zwykłe, wzmocnione, dławikowe oraz takie, które używa się w układach o dużej asymetrii obciążenia faz. Aby skonstruować układ kompensacji, należy wybierać takie baterie, które będą zgodne z parametrami technicznymi. Zły wybór może skutkować awarią całej instalacji. Sklepy, które oferują sprzęty do kompensacji mocy biernej wyposażone są w najlepsze rozwiązania technologiczne.

Dodatkowo wiedza sprzedawców jest na wysokim poziomie i umożliwia dobranie baterii w ten sposób, by nie uszkodzić aparatury. Niezależnie, czy jest to instalacja w mieszkaniu, czy fabryce, warto zamontować baterie do kompensacji indukcyjnej mocy biernej. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Jest to rozwiązanie proekologiczne i instaluje się je coraz częściej. Przez to, że coraz więcej sprzętów elektronicznych i innych urządzeń w domu pobiera prąd, wydatki rosną i przekraczają niekiedy przeznaczony na to budżet. Dlatego warto raz zainwestować i móc cieszyć się mniejszymi rachunkami.