Choć budowa szamba betonowego nie jest trudna, powinna być wykonana przez profesjonalistów, którzy zadbają o to, aby na żadnym etapie prac nie pojawiły się problemu. Dotyczy to nie tylko właściwego etapu budowy, ale także poprzedzającego go projektowania, podczas którego należy wziąć uwagę zarówno parametry techniczne danego materiału, który chcemy wykorzystać do budowy zbiornika, jak i uwarunkowania geotechniczne.
Szamba betonowe na dobrych fundamentach
Stawianie szamba powinno być poprzedzone badaniem gruntu – wprawdzie zbiornik betonowy nie może zostać wypchnięty przez wody gruntowe, jak to ma miejsce przy zbiornikach z tworzyw sztucznych. Tutaj powinniśmy mimo wszystko zwrócić uwagę na to, na jakiej wysokości znajduje się strefa przemarzania gruntu, a także jakie obciążenie na grunt będzie bezpieczne. Jeśli przez etap określania warunków gruntowych przejdziemy bez żadnych problemów, możemy zająć się kwestiami technicznymi. Polecane szamba betonowe w mazowieckim wykonywane są na solidnych fundamentach – to wysokiej jakości płyty żelbetowe. Oczywiście ich wylanie musi być poprzedzone przygotowaniem podkładu, do którego wykorzystuje się chudy beton, z kolei niezbędna izolacja przeciwwodna powinna powstać z betonu towarowego niższej klasy. Fundamenty muszą posiadać także zbrojenie. Dzięki poprawnemu wykonaniu fundamentów, będziemy mogli być pewni, że dany zbiornik betonowy będzie trwały i wytrzymały, a także zabezpieczony przed negatywnym działaniem wód gruntowych.
Zbrojenie powinno pojawić się także w ścianach, z betonu zbrojonego będzie również przykrycie. Taki solidny zbiornik będzie odznaczał się wyjątkową szczelnością, co sprawi, że stanie się całkowicie bezpieczny dla środowiska – żadne zanieczyszczenia ze ścieków ani patogeny nie przedostaną się do gleby. To możliwe także dzięki zastosowaniu izolacji zewnętrznej. Aby była trwała, stosuje się tutaj lepik na gorąco lub specjalistyczny preparat. Choć opisujemy tylko ogólnie, który materiał może być zastosowany do produkcji danych elementów szamba betonowego, należy mieć na uwadze także to, że niezależnie od wyboru, powinien posiadać on certyfikaty techniczne, które poświadczają jego wysoką jakość i zezwalają na wykorzystywanie go w danym celu.
Samą budową szamba powinny zająć się doświadczone osoby, które przeprowadzą każdy etap prac – od wykonanie wykopu, poprzez wstawienie zbiornika oraz wykonanie zewnętrznej instalacji kanalizacyjnej aż po zasypanie wykopu. Korzystając z usług sprawdzonych firm montażowych, już w jeden dzień na naszej posesji stanie szambo, które będzie można eksploatować od pierwszej chwili.