mata pod panele podłogowe

Najważniejsze właściwości podkładów pod panele

Podłoga jest bardzo ważnym elementem wykończenia wszystkich pomieszczeń. Materiały, z których jest wykonywana powinny cechować się trwałością i wytrzymałością. Jednak by mogły spełnić swoją podstawową funkcję, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz.

Lekka mata z gąbki

mata pod panele podłogoweJednym z najpopularniejszych materiałów, które wykorzystywane są przy wykończeniu podłóg są panele. Montując je należy pamiętać, że pomiędzy nimi, a gruntem znajduje się przerwa, którą trzeba odpowiednio wypełnić. Jeśli zostanie to zaniedbane, każdy stawiany krok będzie tworzył echo, a posadzka ulegnie szybkiemu zniszczeniu. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na parametry podkładów pod panele. Najważniejszym z nich jest ich grubość. Odpowiednio dobrana pozwala na uniknięcie charakterystycznego dudnienia pod stopami, zapewniając dobrą izolacją akustyczną. Ważne jest by sprawdzić jak dobrze dany podkład przewodzi ciepło, w jakim stopniu odporny jest na wilgoć i czy jest w stanie zniwelować nierówności gruntu. W sklepach branżowych dostępne są różne rodzaje podkładów, które wzmacniają tzw. podłogi pływające, czyli te które nie są na stałe przymocowane do wylewki betonowej.

mata pod panele podłogoweJednym z najpopularniejszych jest mata korkowa, która przede wszystkim wykonana jest z naturalnych składników i składana w specjalne rolki, które ułatwiają jej montaż. Kolejnym materiałem są płyty ekologiczne. Ich grubość sięga nawet siedmiu milimetrów, co pozwala na stosowanie ich przy dużych nierównościach. Na rynku obecne są również takie wykonywane z polistyrenu ekstrudowanego. Bardzo dobrze tłumią dźwięki oraz zapewniają izolację termiczną. Lekka mata pod panele podłogowe wykonywana jest także z gąbki. Przede wszystkim jest tania i łatwa w instalacji, a jej grubość nie przekracza trzech milimetrów. Mniej popularne są podkłady kwarcowe, oraz te tworzone z tektury karbowanej i polietylenu. Jednak ich właściwości są równie dobre. Oczywiście są pewne wyjątki, o których należy pamiętać. Przy ogrzewaniu podłogowym, podkład musi bardzo dobrze przewodzić ciepło. Najlepiej sprawdzą się tu XPS, a także maty kwarcowe.

To samo rozwiązanie można zastosować przy okazji paneli winylowych. Wybieranie odpowiedniego materiału, z którego zostanie wykonana podłoga łączy się z doborem dobrego podkładu, który zapewni izolację akustyczną i termiczną. Przy tym wszystkim warto również zwrócić uwagę na jego grubość oraz odporność na wilgoć. Każdy z tych elementów w pewien sposób będzie chronił podłogę przez długie lata jej użytkowania.