Osoby poszukujące ekologicznych rozwiązań, które warto wykorzystać w gospodarstwie domowym, na pewno zastanawiały się już nad zbieraniem wody deszczowej – deszczówka może służyć nie tylko do podlewania ogrodu czy mycia samochodu, ale także do prania odzieży lub spłukiwania toalety.
Jaki ogrodowy zbiornik wybrać?
Niektórzy twierdzą, że przy wykorzystywaniu wody deszczowej, możemy ograniczyć zużycie wody wodociągowej nawet o 30%. To dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę obecną cenę wody z sieci. Decydując się na ogrodowy zbiornik na deszczówkę, musimy uwzględnić to, czy posiadamy odpowiedniej wielkości teren – niektóre zbiorniki bowiem nie mogą być montowane pod podjazdami. Inne jednak są odporne na obciążenia ruchu pieszego i kołowego – dlatego konieczne jest zapoznanie się ze specyfikacją techniczną danego zbiornika, aby uniknąć problemów. W ofertach producentów znajdziemy między innymi zbiorniki z polietylenu, które można montować w gruncie na obsypce piaskowo-cementowej. Zbiorniki o pojemności 1,5 tys. l, 3 tys. l czy 10 tys. l występują w różnych wersjach – bez pompy, z pompą pływakową lub ciśnieniową. W skład podstawowego zestawu wchodzi osadnik z nadstawką, filtr nadstawkowy, kosz filtracyjny oraz rura pionowa. Kosz filtracyjny wyposażony jest zawsze w gąbkę, która pozwala na zatrzymanie piasku, dzięki czemu deszczówka odznacza się czystością.
Producenci zwracają uwagę na to, czy odpływ zbiornika jest podłączony do całorocznego odbiornika – na przykład do kanalizacji deszczowej lub do rowu. Może się bowiem zdarzyć tak, że intensywne opady będą trwały nawet kilka tygodni, my zaś nie zdążymy wykorzystać całej zebranej deszczówki – dzięki podłączeniu do odbiornika, nadmiar wody będzie odpływał. Oprócz zbiorników podziemnych, wśród dostępnych rozwiązań znajdują się też zbiorniki naziemne – są one wykonane z materiału odpornego na promienie UV, a także na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu zbiorniki produkowane są w o wiele mniejszych wielkościach – najczęściej to tylko 600 lub 800 l. Sprawdzą się więc na przykład na działkach rekreacyjnych. Z pewnością wykorzystanie zbiorników na deszczówkę niesie ze sobą wiele korzyści – to nie tylko oszczędności na rachunkach, ale też wiele zalet dla środowiska – woda deszczowa posiada niską zawartość wapnia oraz odznacza się miękkością, dlatego ma dobry wpływ na podlewane rośliny.
Nowoczesne technologie systemów ogrodowych odznaczają się prostotą użytkowania. Są dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce dbać o swój ogród, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów.