oprawa najazdowa

Oprawa najazdowa jako element oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie wokół domu jest niezmiernie ważne, po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo, po drugie ze względu na estetykę. Oprawa najazdowa jest tym, co zyskało popularność w ostatnim czasie. Oczywiście trzeba pamiętać, że wszystkie źródła światła zewnętrznego powinny współpracować ze specjalnymi oprawami wyposażonymi w stateczniki. Mimo, że wybór rodzaju oświetlenia i zaplanowanie jego rozmieszczenia wydaje się stosunkowo prostym zadaniem, prawda jest taka, że wymaga doświadczenia i wyobraźni.

Czym kierować się w wyborze oprawy najazdowej oraz oświetlenia innego rodzaju?

oprawa najazdowaWybierając lampy zewnętrzne, trzeba wziąć pod uwagę ich miejsce oraz przeznaczenie. Najlepiej zacząć od wyboru źródeł światła, które oświetlą chodnik, ścieżki oraz podjazd. Doskonale sprawdzi się oświetlenie LED, które nie tylko jest niezwykle energooszczędne, ale również długowieczne. Ponieważ wybieramy oświetlenie, które będzie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, niezbędna jest oprawa oświetleniowa. Na podjeździe dobrze sprawdzi się oprawa najazdowa, która podświetla pojazd od dołu. Garaż warto zaopatrzyć w lampę zamontowaną centralnie nad wjazdem, innym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch lamp po bokach bramy. Takie rozwiązanie jest korzystne, szczególnie gdy brama garażowa jest szeroka – światło dokładnie oświetli przestrzeń na podjeździe. Jednym z najważniejszych miejsc, które trzeba dobrze oświetlić są drzwi wyjściowe. Najlepiej wykorzystać do tego celu lampę umieszczoną na elewacji. Ich wysokość powinna wynosić maksymalnie 100 cm, w te sposób światło nie będzie tworzyć ostrych światłocieni. Tak więc im wyższa lampa, tym większy będzie cień.

Ciekawym rozwiązaniem będą także lampy wpuszczane, dające słabe światło. Obecnie do wyboru mamy niezliczoną ilość lamp, każdy producent oświetlenia z pewnością doradzi nam najlepsze rozwiązanie zarówno do ogrodu, jak i do doświetlenia chodników. Gdy posiadamy ogród, tam również warto umieścić dodatkowe źródło światła, najlepiej, żeby było punktowe, które zbuduje odpowiedni nastrój i wyeksponuje fragmenty, którymi chcemy się pochwalić. Świetnie prezentują się rośliny oświetlone reflektorami.