Studnie głębinowe

OZE w wydaniu mini.

Bardzo modne w ostatnim czasie staje się korzystanie z odnawialnych źródeł energii, staje się to nie tylko ekologiczne ale także dzięki różnym dotacjom także stało się to bardzo opłacalne.

Studnie głębinowe – co to jest?

Studnie głębinoweWśród urządzeń do korzystania z odnawialnych źródeł energii znajdziemy panele słoneczne, pompy ciepła czy małe elektrownie wiatrowe. Coraz częściej możemy je zaobserwować nie tylko na małych osiedlach domków jednorodzinnych ale także na wsiach przy dużych i średnich gospodarstwach rolnych. Wymagają one dużych nakładów finansowych na początku ale bardzo szybko się zwracają i dodatkowo nie obciążają środowiska naturalnego. Przyjęło się, że aby wykonać odwierty pod pompy ciepła zatrudnia się do tego specjalistyczne firmy. Sporym problemem w zastosowaniu pomp ciepła jest jakość uzyskiwanej wody i jej składu, da się temu zapobiec w większości instalacji wystarczy tylko zamontować specjalne wymienniki, które mają za zadanie oddzielenie zmineralizowanej wody od wymiennika pompy ciepła. Inne rozwiązanie przewiduje instalację pompy ciepła ze specjalnymi wymiennikami ze stali tytanowej, na których nie może wytrącić osad z wody. Decydując się na pompę ciepłą pamiętajmy, że najprostszym systemem pobierania ciepła dla pompy ciepła jest system, który posiada dwie studnie głębinowe. System taki wymaga aby wiercenie studni odbywało się w odległości ok. 20m jedna od drugiej, tak aby woda gruntowa pobierana ze złoża poprzez jedną studnię, przepływała przez wymiennik ciepła pompy ciepła i była oddawana naturze poprzez drugą studnię.

Jest to najbardziej popularny system, ze względu na to, że temperatura wody gruntowej jest prawie stała podczas całego roku.