płyty z pianki poliuretanowej

Poliuretan – znany materiał, nieznane możliwości

Kiedy zachodzi konieczność ocieplenia budynku, należy kierować się przede wszystkim wysoką zdolnością izolacji użytego materiału oraz jego wytrzymałości. Istnieje wiele opinii, według których tradycyjne metody są najskuteczniejsze, a o nowych mało się mówi. Wśród kilku opcji wyboru na rynku można znaleźć płyty wykonane z poliuretanu – mają one niski współczynnik przewodności cieplnej, o wiele niższy od znanej wełny mineralnej czy styropianu.

Izolacja płytami poliuretanowymi – skuteczna?

 płyty z pianki poliuretanowejPoliuretanowa pianka jest to znany i powszechnie używany materiał – natomiast wszechstronność stosowania go, potrafi zadziwić. Poliuretan ma bardzo szerokie zastosowanie. Pianki z poliuretanu wykorzystuje się do wytwarzania różnego rodzaju gąbek – w przemyśle meblarskim jak i samochodowym. To m.in. miękkie gąbki tapicerskie, sztywne pianki do zderzaków i inne pianki izolacyjne czy wygłuszające. Poliuretany są wykorzystywane również w przemyśle obuwniczym i tekstylnym – podeszwy butów, wszelkie gąbki, gąbeczki, pianki, materace, maty a nawet ubrania (elastan). Natomiast szczególną gałęzią przemysłu, w którym wykorzystuje się poliuretan jest budownictwo. Poliuretany to wszelkiego rodzaju kity uszczelniające, spoiwa, kleje jak i materiały izolacyjne. To właśnie z wytrzymałej formy poliuretanu są wykonane płyty do ocieplenia. Najlepsze płyty z pianki poliuretanowej to te dedykowane specjalnie dla konkretnej powierzchni. Różnice mogą być niewielkie, np. dodatkowa warstwa zewnętrzna pokrywająca płytę poliuretanową. Warstwy te są dobierane np. do rodzaju izolowanego dachu – zależnie od tego czy jest płaski czy skośny.

 płyty z pianki poliuretanowejTak samo jest z wyborem płyt do izolacji zewnętrznej, wewnętrznej czy izolacji podłogi. Nie powinno być z tym największego problemu – przecież z góry wiadomo jaki dach czy jaki budynek będzie się ocieplać. Co ciekawe istnieją również dedykowane płyty poliuretanowe do zastosowania w budynkach rolniczych – odporne na działanie amoniaku oraz na agresywne mycie ciśnieniowe. Z takimi zaletami płyty z pianki poliuretanowej wydają się najlepszą opcją, jeżeli wykonawcy ocieplenia zależy na wysokiej skuteczności surowca. Są również wysoce odporne i pozwalają na indywidualny dobór pod względem ocieplanej ściany, dachu czy podłogi. Wybór materiału do ocieplenia domu nie jest łatwy. Jest to ważna decyzja i brzemienna w skutkach, ponieważ kiepski wybór będzie rzutował na wiele lat życia.

Wpłynie na zapotrzebowanie energetyczne domu, a co za tym idzie będzie miało bezpośredni wpływ na koszt utrzymania budynku. W takiej sytuacji warto oprzeć swój wybór nie na samych opiniach, ale przede wszystkim na faktach. Współczynnik lambda płyt poliuretanowych jest niemalże o połowę niższy od wełny mineralnej. Oznacza to, że płyta przepuszcza o wiele mniej energii cieplnej niż wełna. Wnioski nasuwają się same.