cięcie plexi laserem

Precyzyjne cięcie plexi laserem

W dzisiejszych czasach do produkcji coraz częściej wykorzystuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia oraz relatywnie niskim kosztem produkcji. Idealnym przykładem tego typu materiału jest chociażby szkło akrylowe, zwane również materiałem plexi, które wykorzystuje się dziś do produkcji wielu przedmiotów.

Cięcie plexi na różne kształty

cięcie plexi laseremGłównym składnikiem tego przezroczystego materiału, który z powodzeniem imituje dziś klasyczne szkło jest polimetakrylan metylu, który wykazuje bardzo plastyczne właściwości, w efekcie czego szkło akrylowe można bardzo łatwo obrabiać. Pleksi posiada bardzo wiele pozytywnych właściwości. Tworzywo to jest w pełni przezroczyste i odporne na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych, które nie barwią szkła akrylowego na brzydki, żółty odcień. Ponadto materiał ten można obrabiać przy stosunkowo niskiej temperaturze, co wiąże się automatycznie z łatwym i znacznie usprawnionym recyklingiem. Pleksi jest również wytrzymałe na rozciąganie oraz ściskanie, z biegiem czasu nie zmienia ono więc swojego pierwotnego kształtu. Warto również podkreślić, że szkło akrylowe jest bardzo podatne na dowolną obróbkę. W ostatnim czasie niezwykle modne jest zwłaszcza całkowite cięcie plexi laserem, które umożliwia formowanie tworzywa w różnorodne kształty o dowolnej wielkości.

cięcie plexi laseremCo takiego produkuje się więc z pleksi? Materiał ten idealnie sprawdza się przy produkcji mebli, które wyróżniają się wówczas wyjątkowym, nowoczesnym designem. Szkło akrylowe imituje z powodzeniem prawdziwe szkło, pleksi jest jednak przy tym o wiele bardziej wytrzymałe, ponieważ nie posiada ono tendencji do pękania czy kruszenia się. Ze szkła akrylowego produkuje się również poręczne pojemniki, które mogą pełnić funkcję przydatnych szkatułek oraz różnego rodzaju praktyczne stojaki na ekspozytory, organizatory czy gabloty i ramki. Plexi jest ponadto znacznie tańsze od klasycznego szkła, za metr kwadratowy tego syntetycznego tworzywa zapłacimy około 40 zł. Warto również zaznaczyć, że współczesny rozwój technologiczny umożliwia dziś zupełnie nowe, przełomowe wręcz metody obróbki szkła akrylowego. Specjalistyczne lasery z powodzeniem wypierają więc jeszcze do niedawna popularne noże oraz szablony, za pomocą których cięło się plexi ręcznie.

Co ciekawe, choć materiał ten jest w pełni przezroczysty, to jednak można go barwić na dowolne, transparentne odcienie. Szkło akrylowe występuje więc dziś również w kilku odcieniach, m.in. w żółci, czerwieni oraz różu. Materiał ten można również dowolnie znakować, spersonalizowane grawery znacznie uatrakcyjniają jego wygląd.