badania penetracyjne spoin

Przebieg badania penetracyjnego spoin

Badania penetracyjne należą do gruby badań nieniszczących, które pozwalają na określenie konkretnych parametrów badanego materiału. Za pomocą takich badań można wskazać na niezgodności w strukturze, na przykład w postaci nieciągłości. 

Jak przeprowadzane jest badanie penetracyjne?

badania penetracyjne spoinJak przeprowadzane są takie badania penetracyjne spoin? Zazwyczaj opiera się ono na aż dziesięciu krokach. Po pierwsze, przeprowadzić należy czyszczenie wstępne – a więc materiał poddawany badaniu musi zostać dokładnie oczyszczony oraz odtłuszczony, a następnie wysuszony. Powierzchnia elementu powinna być całkowicie wolna od zanieczyszczeń – będzie to miało duże znaczenie dla wyników badania, mogłoby bowiem je przekłamywać. Należy zatem dokładnie wykonać ten krok i nigdy go nie pomijać. Po wysuszeniu powierzchni należy nałożyć nań specjalny preparat, nazywany przez profesjonalistów penetrantem. Nanosi się go za pomocą specjalnego pędzla, chociaż możliwe jest zastosowanie też rozpylacza. Niektórzy badacze po prostu polewają przedmiot penetrantem, inni zaś przygotowują pojemnik z preparatem i zanurzają w nim element.

badania penetracyjne spoinNastępny etap to wnikanie penetranta – może to zajmować różny czas, zależy to od samego preparatu, jak i od badanego materiału i jego wad, a znaczenie może mieć nawet temperatura badania. Należy pilnować jednak, aby preparat nie wysechł, jeśli coś takiego zaczyna mieć miejsce – należy ponownie posmarować element penetrantem. Czas penetrowania jest zawsze określany przez producenta preparatu i nie może być krótszy, ponieważ to także może wpłynąć na przekłamanie wyników badań. Po upływie określonego czasu należy zastosować emulgator, a następnie preparat można zmyć, stosuje się do tego rozpuszczalnik lub samą wodę – to również powinno zostać określone przez producenta. W dalszym kroku należy poczekać, aż badany element całkowicie wyschnie. Dopiero po wyschnięciu można nanieść wywoływacz, powinno się to wykonać równomiernie. I znów pozostawiamy element na określony czas – najczęściej jest to od 10 do 30 minut. Obserwujemy powierzchnie – szybkość działania wywoływacza oraz to, w jaki kształt się rozwija.

Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaka nieciągłość znajduje się w elemencie. Następnie badacz musi sporządzić raport z wynikami, a w ostatnim kroku oczyszcza on element ze wszystkich zastosowanych substancji. Podsumowując, udało nam się w skrócie opisać, na czym polega penetracyjne badanie spoin – zajęło to niewiele miejsca, jednakże całe badanie jest przecież wyjątkowo skomplikowane i może być wykonywane jedynie przez profesjonalistów.