Styl industrialny, loftowy, surowy podoba się wielu osobom. Powstały one wtedy kiedy stare fabryki i magazyny były przekształcane były na lokale mieszkaniowe. Betonowe posadzki, widoczne rury grzewcze, surowe lampy trzeba było jakoś ,,zagospodarować”, by pomieszczenie stało się bardziej przytulne. Wprowadzono kolorowe meble, ciekawe abażury na lampy, a także tekstylne dodatki.
Okładzina imitująca cegłę
Obecnie można w magazynach wnętrzarskich zobaczyć wiele nowoczesnych, loftowych aranżacji, które nieco różnią się od pierwowzorów, jednak nadal mają zachowany niepowtarzany styl. Na pewno w każdym takim wnętrzu musi znaleźć się ceglana ściana. W ,,pierwotnych” wnętrzach industrialnych nawet całe pomieszczenie było wyłożone cegłami, jednak obecnie zwykle tworzy się tylko jedną ścianę z cegły np. tą koło kanapy czy kominka. Niestety, prawdziwa czerwona cegła jest droga i trudno dostępna. Zwykle pochodzi ona z rozbiórek starych budynków, potem jest przycinana tak, by tworzyła cienkie płytki. Jej montaż też nastręcza problemów. Potrzeba specjalnego sprzętu do jej przycinania, jest ciężka, trzeba martwić się o fugowanie. Dlatego też dobrą alternatywą jest imitacja cegły na ścianę salonu czy innego pomieszczenia. Taka imitacja wygląda jak prawdziwa cegła, ma odpowiedni kolor i fakturę. Do wyboru są cegły czerwone do wnętrz industrialnych jak i cegły białe, polecane do wnętrz nowoczesnych.
Taki ceglany panel jest bardzo lekki i elastyczny, można go zwinąć w rulonik bez problemu. Dzięki czemu nawet drobna osoba nie będzie miała problemów by przenieść zapas ,,cegieł” do domu. Przy wykańczaniu brzegów pomieszczenia wystarczy przyciąć ceglasty panel nożyczkami tak by pasował. Jak zamontować okładzinę imitującą cegłę? Na początku pacą nakłada się klej, potem mocuje panele i je dociska (można to zrobić ręką), a następnie z nadmiaru kleju między panelami można pędzelkiem wyrobić gładką fugę. Fuga ma tu przede wszystkim walory estetyczne, chodzi o to by na ścianie nie było widać śladów po pacy. Płytki są na tyle cienkie i szeroko rozstawione, że nie ma potrzeby tworzenia prawdziwej fugi. Potem nie ma potrzeby zabezpieczania paneli w żaden sposób. Co warto jeszcze wiedzieć o ceglanych panelach?
Przede wszystkim są też o wiele tańsze od prawdziwej cegły. Imitacja kosztuje nawet o połowę mniej niż prawdziwa czerwona cegła. A w ofercie można znaleźć też całe gotowe panele np. metr na metr imitujące już ułozoną cegłę na ścianie. Jak widać, jest to bardzo ciekawa opcja jeśli chodzi o wykończenie wnętrz w domu.