wywóz gruzu - kraków

Remont domu – jak pozbyć się wszystkich odpadków

Decydując się na generalny remont domu, musimy liczyć się z tym, że będzie wiązało się to z powstaniem sporej ilości odpadków. Należy więc już przed rozpoczęciem prac zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy pozbywać się nie tylko zużytych materiałów budowlanych, jak i starych sprzętów oraz innych niepotrzebnych już rzeczy.

Sprzątanie domu po remoncie

wywóz gruzu - krakówPodstawowym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę przy planowaniu wywozu odpadków, jest ich podział na śmieci nadające się do powtórnego wykorzystania oraz te, z którymi nie da się już nic zrobić. Z pewnością do odpadków, które należy utylizować w specjalny sposób, zaliczyć można szkło, tapety, wykładziny podłogowe, jak i rury PCV, a także gruz. W przypadku gruzu sprawa jest prosta – wystarczy poszukać firmy, która oferuje podstawienie specjalnych kontenerów na gruz. Zgodnie z umową, pojemnik zostanie umieszczony na naszej posesji w ustalonym dniu i mamy konkretny czas na wypełnienie go gruzem po brzegi. Warto tutaj wiedzieć, że większość firm będzie kazała nam płacić za kontener, nie zaś za ilość śmieci. Jeśli więc wybierzemy duży kontener i nie wypełnimy go do końca, musimy liczyć się z tym, że i tak będziemy musieli zapłacić za całą jego pojemność. Warto więc dokonać wstępnych obliczeń – oczywiście nigdy nie trafimy dokładnie w to, ile gruzu będzie trzeba wynieść, jednak z pewnością uda nam się trafić w zbliżone liczby.

wywóz gruzu - krakówCzasami duże kontenery nie są potrzebne i bardzo dobrze sprawdzają się także worki na gruz o pojemności 1 m2. Jeśli zdecydujemy się na taki wywóz gruzu – Kraków jest miastem, w którym znajdziemy chyba około kilkunastu takich firm. Mamy więc w czym wybierać. Wszystko wskazuje na to, że pozbycie się gruzu to sprawa najprostsza. Jeśli zaś chodzi o stare sprzęty elektroniczne, najlepiej jest oddać je do specjalnego punktu na elektroodpady. W ten sposób nie będziemy zatruwać środowiska. Jeżeli sprzęty są jeszcze sprawne, możemy wystawić ogłoszenie informujące o tym, że oddamy je za darmo komuś potrzebującemu. Tak można zrobić także z meblami oraz armaturą kuchenną i łazienkową, gdyż w innym razie wylądują po prostu na śmietniku. Pamiętajmy, że w przypadku mebli nie powinniśmy zostawiać ich na przykład po to, aby mieć czym palić w piecu!

Drewniane meble są pokrywane lakierem, który podczas spalania będzie wydzielał mnóstwo szkodliwych substancji do środowiska. A chyba nie chcemy zatruwać zarówno siebie, jak i innych. Decydując się więc na remont domu, pamiętajmy o odpowiedniej utylizacji wszystkich śmieci, które pojawią się podczas prac.