centrum obróbcze cnc do metalu

Roboty wielofunkcyjne CNC do metalu

Wiele firm produkcyjnych stara się optymalizować swoje procesy produkcyjne w taki sposób, aby uzyskiwać jak największe zyski. Oczywiście bardzo wiele zabiegów ma wpływ na to, ile ostatecznie detali uda się wyprodukować w danym czasie, jednak najprostszym i jednocześnie najbardziej kosztownym, jest wymiana maszyn.

Centrum obróbcze pionowe i poziome

centrum obróbcze cnc do metaluZamiast ręcznie obsługiwanych urządzeń wprowadza się te bardziej specjalistyczne, sterowane za pomocą komputerów, łączące wiele funkcji. Bardzo popularnym sposobem wytwarzania detali jest wykonywanie obróbki za pomocą skrawania. Ta technologia produkcji pozwala na uzyskanie znacznie większej precyzji niż na przykład odlewnictwo lub tłoczenie. W związku z tym, wszelkiego rodzaju części maszyn, układów hydraulicznych, kół zębatych i innych, są wytwarzane za pomocą specjalistycznych, wielofunkcyjnych maszyn wykonujących pracę określaną jako skrawanie. Zaawansowane centrum obróbcze CNC do metalu może być pionowe lub poziome. Model dopiera się w taki sposób, aby optymalizować produkcję i uzyskiwać jak najbardziej dokładne detale. Zasada działania robotów wielofunkcyjnych opiera się na tym, że urządzenie samo potrafi dopasować rodzaj narzędzia, które sprawdzi się w przypadku wykonania danych fragmentów detalu.

centrum obróbcze cnc do metaluKiedy jeden frez wykona już swoją pracę, wrzeciono obraca się wysuwając osprzęt przeznaczony do gwintowania lub wiercenia. I wszystko to odbywa się samoistnie, po uruchomieniu maszyny. Ponieważ zaawansowane centra obróbcze CNC posiadają zbudowanych tak wiele funkcji, można śmiało powiedzieć, że są to urządzenia wielozadaniowe, które minimalizują zaangażowanie człowieka w wykonywanie danych obowiązków. Poza tym, przedsiębiorstwo nie musi kupować trzech lub czterech oddzielnych urządzeń i może po prostu wykorzystać jedno, które co prawda jest znacznie bardziej kosztowne, ale jego cena nie przekracza kosztu jednoczesnego zakupu mniej złożonych urządzeń. Jeżeli więc wytwarzamy bardziej skomplikowane i złożone detale, z pewnością warto zainwestować w tego typu wielozadaniową, sterowaną komputerowo obrabiarkę do stali. Podsumowując – obrabiarki do stali, które są w stanie zastąpić wiele urządzeń, znacznie przyspieszają proces produkcyjny.

Jest tak, ponieważ minimalizują zaangażowanie człowieka, nie wymuszają przekładania danego detalu do kolejnych etapów produkcji oraz nie wymuszają na nas konieczności programowania kilku urządzeń. Oprócz tego cechują się one bardzo dużą precyzją wykonania detali, co jest bardzo pożądane w przypadku wytwarzania części mechanicznych.