podłogi sportowe

Rodzaje podłóg sportowych

Wszystkie podłogi w obiektach sportowych muszą przejść odpowiednie testy i otrzymać pozytywny wynik, aby mogły zostać dopuszczone do użytku. Dobór właściwej podłogi do konkretnego obiektu czy sali sportowej, wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników takich jak rodzaj głównej dyscypliny, jakie zawody będą się na niej odbywały, kto z nawierzchni będzie użytkował.

Specjalny rodzaj podłóg

podłogi sportoweWykładziny sportowe należą do grupy wykładzin specjalistycznych, które oprócz właściwości użytkowych, muszą również zapewnić bezpieczeństwo i łatwość w pielęgnacji. Ponadto obiekty sportowe pełnią również funkcję reprezentacyjną, ponieważ odbywają się na nich różnego rodzaju uroczystości i konferencje. Wykładziny zastosowane w obiektach sportowych powinny odpowiadać standardom zawartym w normach DIN V 18032-2 i EN 14-904, które w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko urazów spowodowanych przez poślizgnięcia się i upadki. Wyróżniamy dwa rodzaje podłóg sportowych: powierzchniowo-elastyczne i punktowo-elastyczne. Zacznijmy od tej pierwszej.

podłogi sportowePowierzchniowo elastyczne to trwałe podłogi sportowe przeznaczone w obiektach zamkniętych. Wykonane są na podłożu powierzchniowo elastycznym, czyli ruszcie drewnianym zakończonym płytą wiórową, ale w tym przypadku wylewkę poliuretanową instaluje się bezpośrednio na płycie wiórowej, ale bez maty gumowej. Ta podłoga w obiekcie sportowym minimalizuje ryzyko kontuzji wywołanej uderzeniem o podłogę, dzięki rozłożeniu siły uderzeniowej na szerszej powierzchni. Z kolei punktowo elastyczne przystosowane są do obiektów zamkniętych, takich jak hale sportowe, sale gimnastyczne i podobne. Podłoga sportowa wykonana jest bezpośrednio na podłożu betonowym bez rusztu drewnianego, a jako element sprężysty występuje mata gumowa, na której instaluje się wylewkę poliuretanową. Ten rodzaj polecany jest również do stref zabaw dla dzieci, gdyż pozwala na amortyzacje i większe bezpieczeństwo. Zalecane jest również, aby każda trwała wykładzina sportowa nie była mniejsza niż 3,2mm. Nawierzchnie sportowe dostępne są w sklepach i posiadają wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty potwierdzające ich bezpieczne i trwałe użytkowanie. Fachowcy w tej dziedzinie chętnie doradzają w wyborze podłogi, wykładziny na różne typy obiektów sportowych. Doświadczeni wykonawcy podłóg i nawierzchni sportowych, wykorzystują najlepszej jakości materiały, dzięki czemu każda nawierzchnia sportowa cechuje się wysoką trwałością. W efekcie pozwala to na korzystanie z elementu przez długi czas, nawet w trudnych warunkach. Dobrej jakości nawierzchnia stanowi wygodę i bezpieczeństwo.

Kończąc, należy zaznaczyć, że wybór podłogi sportowej wcale nie jest łatwą sprawą. Przy wyborze nowej lub wymiennej podłogi dla nowej wielofunkcyjnej hali sportowej, studia, sali gimnastycznej, ważne jest, by rozważyć wszystkie aktywności, jakie będą w niej prowadzone oraz obciążenia i zużycia, na jakie będzie narażona. Podłoga w każdej sali gimnastycznej musi zapewnić wysoki poziom wydajności w wymagającym środowisku.