nawadnianie

Rodzaje systemów nawadniających

Regularne podlewanie trawnika jest podstawową czynnością związaną z pielęgnacją ogrodu. Jeżeli pominiemy nawadnianie, bardzo szybko możemy stać się właścicielami zaniedbanego ogrodu, który nie będzie prezentował się atrakcyjne.

Jakie systemy nawadniające oferują producenci?

nawadnianieNie mając czasu na samodzielne codzienne podlewanie, powinniśmy poszukiwać pomocnych rozwiązań – być może opcją dla nas są automatyczne systemy nawadniania z mazowieckiego. Producenci wymieniają kilka podstawowych rodzajów tych systemów. Jest to nawadnianie zraszaczami, mikrozraszaczami, a także nawadnianie liniami kroplującymi. Najpopularniejsze jest to pierwsze rozwiązanie, jednak każde z nich sprawdza się w innych sytuacjach, dlatego warto przyjrzeć się im, aby wybrać opcję, która będzie dla nas najlepsza. Nawadnianie zraszaczami wykorzystuje zraszacze wynurzalne, gdyż dzięki nim możliwe jest wykonywanie czynności pielęgnacyjnej bez konieczności przenoszenia zraszaczy – są one bowiem montowane w gruncie i automatycznie wynurzają się na powierzchnię trawnika jedynie w ustalonym czasie podlewania. System nawadniania zraszaczami powinien uwzględniać kształt i powierzchnię trawnika, aby woda mogła dotrzeć do każdego miejsca. W ten sposób trawa będzie rosła równomiernie i unikniemy suchych miejsc.

nawadnianieProducenci automatycznych systemów proponują zraszacze statyczne oraz obrotowe – oczywiście lepszym rozwiązaniem jest to drugie, jednak zraszacze statyczne można wyposażyć w dysze rotacyjne, dzięki czemu ich zasięg działania zwiększy się. Mikrozraszacze są wykorzystywane do nawadniania niewielkich powierzchni – na przykład małych rabatek czy klombów. To dlatego, że charakteryzują się niskim ciśnieniem roboczym i podczas pracy zużywają niewielką ilość wody. Należy tutaj wziąć pod uwagę to, że mikrozraszacze muszą byc wyposażone w filtry – woda musi bowiem spełniać odpowiednie normy czystości. Kolejna opcja, czyli nawadnianie kroplowe, sprawdza się przede wszystkim do pielęgnacji żywopłotów oraz drzewek i krzewów. Woda, odpowiednio dawkowana, dociera bezpośrednio do korzeni roślin. I tak jak w przypadku mikrozraszaczy, powinna być przed użyciem właściwie przefiltrowana, żeby nie uszkodzić urządzenia. Wszystkie z wymienionych rozwiązań najlepiej sprawdzają się w poszczególnych sytuacjach, jednak najczęściej nie możemy pozwolić sobie na to, aby wykorzystać więcej niż jeden system nawadniania i w ten sposób dostarczać wodę w najlepszy sposób do każdej z roślin.

Warto więc wybrać rozwiązanie najbardziej uniwersalne, które pozwoli zarówno na podlewanie trawnika, jak i poszczególnych drzew i krzewów.