Wielu właścicieli domów jednorodzinnych wybudowanych na przedmieściach, coraz częściej zamiast zdecydować się na przyłącze do miejskiej sieci kanalizacyjnej, wybiera kupno oraz montaż własnej przydomowej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie ma bowiem podstawową zaletę – nie generuje rachunków.
Oczyszczalnia ścieków z termoizolacją
Jednorazowy zakup to jedyne koszta, jakie ponosimy, gdyż najczęściej takie oczyszczalnie pochodzące od sprawdzonego producenta są bezawaryjne i nie musimy przejmować się ich usterkami, gdyż one właściwie nie występują. Warto jednak pamiętać, że aby móc postawić oczyszczalnię, należy spełniać pewne warunki. Przede wszystkim chodzi o zachowanie odpowiednich odległości – od granic działki, od budynku, a także od drzew i studni. Jeżeli chodzi o odległość od domu, według prawa, powinna być ona jak najmniejsza – chodzi o dystans mniejszy niż 20 metrów. W innym przypadku mogłoby dojść do wychładzania się ścieków, co wiązałoby się z odkładaniem tłuszczów już na ściankach rury doprowadzającej, nie zaś dopiero w osadniku wstępnym. Tym samym przepływ w rurze stałby się ograniczony. Jednak jeżeli nie mamy innych warunków, a zależy nam, aby na naszej posesji stanęła naprawdę skuteczna biologiczna oczyszczalnia ścieków, wówczas powinniśmy koniecznie wykonać termoizolację przyłącza kanalizacyjnego. Tylko w ten sposób nie dojdzie do wychładzania.
Jeśli chodzi zaś o pozostałe odległości – pamiętajmy o tym, że oczyszczalnia nie może stanąć bliżej niż 2 metry od granicy działki lub od drogi. Podobnie rzecz ma się z układem rozsączającym. Z kolei jeśli chodzi o studnię, tutaj odległość powinna wynieść w pierwszym przypadku 15 metrów, jeśli chodzi zaś o drenaż – to jest to aż 30 metrów. Wymogi dotyczą także takich elementów zagospodarowania jak rurociągi z gazem i wodą oraz kable elektryczne. Odległość od rurociągów to 1,5 m, zaś od kabli – 0,8 m. Tylko zachowując te rygorystyczne parametry, będziemy mogli cieszyć się bezpieczną oczyszczalnią. To najważniejsze kwestie dotyczące stawiania oczyszczalni, jednak jeśli chodzi o sam montaż, to należy pamiętać też o tym, że oczyszczalnia może znaleźć się jedynie na stabilnym, trwałym podłożu, które nie będzie podlegało znaczącym obciążeniom.
Kwestie odnoszące się do wykonania wykopu są równie ważne – na przykład należy uwzględnić spadek 2,5% między oczyszczalnią a rurą doprowadzającą ścieki. Wykop musi mieć więc odpowiednią głębokość. To wszystko sprawy wymagające wykonania dobrego planu, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.skuteczna biologiczna oczyszczalnia ścieków