Falowniki to bardzo ważne elementy instalacji fotowoltaicznej. Odpowiadają za przetwarzanie prądu stałego na zmienny. Wybranie odpowiedniego urządzenia zależeć będzie od specyfiki nieruchomości, warunków montażu, oczekiwań dotyczących funkcjonalności, a także możliwości finansowych klienta. Wśród rodzajów falowników solarnych można wyróżnić: jedno lub trójfazowe, sieciowe (on grid), wyspowe (off grid), łańcuchowe (o mniejszej mocy) i centralne (o dużej mocy), beztransformatorowe oraz transformatorowe.
Falowniki solarne na miarę potrzeb gospodarstwa
Poszczególne urządzenia różnią się pod wieloma względami – gwarancją, ceną, jakością i sposobem pracy. Wybierając inwerter solarny, pod uwagę należy wziąć jego osiąganą najniższą i najwyższą temperaturę, wagę, głośność oraz to, czy urządzenie pomyślnie przeszło testy produktywności przeprowadzone przez niezależne ośrodki – taka informacja znajduje się w dokumencie z deklarowaną europejską wydolnością. Przed zakupem urządzenia, trzeba zapoznać się z asortymentem firm, które oferują przede wszystkim odpowiednio wydajne falowniki solarne. Warto wiedzieć, że na kwestię produktywności wpływa mnóstwo czynników. Szczególnie istotna jest funkcja chłodzenia, gdyż falowniki nagrzewają się podczas pracy, powodując straty energii.
Niezbędne jest więc zastosowanie chłodzenia konwekcyjnego lub aktywnego, a także zamontowanie inwertera w miejscu ze stałym dostępem do powietrza. Przed dokonaniem wyboru inwertera należy upewnić się, jaka jest głośność wentylatora chłodzącego. Nie bez znaczenia jest także jego waga. Zalety konstrukcji o zmniejszonej masie są widoczne w logistyce, instalacji, rozmieszczeniu obciążenia, wydajności operacyjnej (która oznacza mniejsze zatrzymywanie ciepła) i przyszłej konserwacji (jeśli zajdzie taka potrzeba). Falowniki przeważnie ważą do 20 kg, więc trzeba zorientować się, czy nie przekraczają tej wagi, gdyż zbyt duży ciężar może negatywnie wpływać na głośność urządzenia. Istnieją na rynku takie marki i modele, które są w stanie pracować prawie bezgłośnie, dzięki czemu klient może umieścić je w pobliżu pomieszczenia, w którym często przebywa.
Aby falownik osiągał wysoką wydajność jak najdłużej, warto zwrócić uwagę na certyfikaty, które potwierdzają spełnienie wymogów, zakres temperatur jego pracy, bezawaryjność, klasę ochronności IP, a także gwarancję, dzięki której będzie można wymienić wadliwy inwerter na nowy. Przy zakupie urządzenia trzeba więc przede wszystkim zapoznać się z deklarowaną europejską wydajnością oraz przejrzeć ofertę producentów znanych z najbardziej produktywnych urządzeń. Należy mieć na uwadzę, że im wyższa wydajność falownika, tym większa jego cena. Inwestycja w droższe rozwiązanie gwarantuje jednak lepsze korzyści finansowe, które będą dostrzegalne po kilkunastu latach.