mata szkółkarska

Wpływ maty szkółkarskiej na wzrost roślin

Prawidłowy wzrost roślin jest pożądany przez każdego ogrodnika, plantatora, rolnika. Roślina powinna rosnąć jak najwyżej, być rozłożysta, mieć wiele kwiatów i obficie owocować. Odpowiednie podłoże, regularne podlewanie i nawożenie na pewno temu sprzyjają. Jednak ważne jest też to, by stworzyć odpowiednie warunki fitosanitarne glebowe oraz by rośliny nie zostały przysłonięte przez chwasty, które zabiorą im dostęp do słońca i zaatakują system korzeniowy.

Mata do uprawy roślin

mata szkółkarskaDlatego też zarówno amator, jak i profesjonalista w kwestii hodowli roślin musi zakupić produkt, jakim jest trwała mata szkółkarska. Jest to rodzaj maty wykonanej z nieprzeźroczystego, lekko błyszczącego tworzywa sztucznego. Dostępna jest mata w kolorze czarnym lub białym – w zależności od tego czy chcemy by ziemia bardzo się nagrzewała, czy też by mata odbijała słońce, a tym samym sprawiała, że ziemia będzie chłodniejsza. Każda roślina ma swoje preferencje glebowe, więc rodzaj maty trzeba do nich dopasować. Co jeszcze daje użycie maty? Przede wszystkim zapobiega ona wzrostowi chwastów. Nie mają one dostępu do światła słonecznego, więc same naturalnie obumrą w krótkim czasie. Nie trzeba ich wyrywać, co zajmuje sporo czasu, ani spryskiwać środkami ochrony roślin, które często mają niekorzystny wpływ na samą roślinę. Brak chwastów sprawia, że roslina będzie zdrowo rosła.

mata szkółkarskaWarto zaznaczyć, że mata szkółkarska przepuszcza wodę. Podczas podlewania roślin będzie stopniowo coraz bardziej namakała i przepuszczała wilgoć do gruntu. W przypadku obfitych opadów woda może przez chwilę stworzyć kałuże, które jednak powoli będą wchłaniane do ziemi. Warto zwrócić uwagę na to, że dostępne są maty gładkie oraz z otworkami. Mata z otworkami jest łatwiejsza w użyciu – wystarczy ją rozłożyć i posadzić rośliny w otworkach. Sprawdzi się ona wtedy, kiedy mamy duże połacie terenu przeznaczone na obsadzenie jednym gatunkiem roślin. Wtedy standardowy otwór będzie dla nich odpowiedni. Mata gładka wymaga więcej zachodu, bo trzeba samodzielnie nożyczkami wycinać na nich otworu. Pozwala jednak na wycięcie idealnych otworów o dowolnym rozstawie. To przydaje się wtedy kiedy sadzimy różne gatunki roślin na jednym terenie.

Na przykład sadzonki pomidorów rosną wzwyż, więc sam otwór nie musi być duży. Kapusta czy dynia są o wiele szersze, zatem potrzebują większego otworka. Warto zaznaczyć, że koszt zakupu maty nie jest wysoki. Sprzedaje się ją zwykle w rolkach (u producentów i w hurcie) lub na metry (w sklepach budowlanych oraz ogrodniczych).