Zakres prac projektowych podczas aranżowania ogrodu

Wymarzony ogród to pole do popisu dla właściciela. Stworzenie reprezentacyjnej a za razem funkcjonalnej przestrzeni do pracy i wypoczynku to możliwość puszczenia wodzy fantazji i odzwierciedlenia w pewnym stopniu tego „co nam w duszy gra”. Jednakże czy na pewno? Jakie są zasady projektowania ogrodów? Czy warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta krajobrazu?

Projektowanie ogrodu – na co zwracać uwagę?

O tyle, o ile nasze domowe parapetowe „ogródki” pozwalają nam na pewnego rodzaju dowolność, to w przypadku projektu ogrodu sprawa nieco się komplikuje. Aby móc cieszyć się zdrowo rozwijającymi się roślinami oraz estetyką przestrzeni konieczne jest wnikliwe wykonanie analizy poziomu nasłonecznienia, wilgotności oraz sprecyzowania rodzaju gleby. To głównie te czynniki decydują o wstępnych determinantach, na które powinniśmy zwrócić uwagę przystępując do aranżowania architektury zieleni, dlatego właśnie korzystnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy doświadczonego projektanta. Zapewne pierwszym nasuwającym nam się pytaniem jest: „Ile to kosztuje?” A więc właśnie, cena za skorzystanie z usług fachowca który sporządzi dla nas analizę środowiska wraz ze wstępną koncepcją funkcjonalno – przestrzenną jest bezpośrednio uzależniona od powierzchni oraz poziomu skomplikowania rzeźby terenu.

Jeżeli chodzi o projektowanie ogrodów – małopolskie posiada w tym zakresie wielu świetnych architektów. Koszt skorzystania z usługi profesjonalisty nie powinien przekroczyć 2500,00zł w przypadku przestrzeni do 2000m², natomiast projekty bardziej zaawansowane, wymagające stworzenia konspektu zagospodarowania zróżnicowanej rzeźby terenowej mogą sięgać nawet dziesiątek tysięcy złotych. Projektowanie ogrodu obejmuje także sprecyzowanie potrzeb oraz preferencji klienta. Realizując konspekt wymarzonej aranżacji architektury krajobrazu nie sposób zapomnieć o podziale na strefy użytkowe, takie jak przestrzeń rekreacyjna, aktywności, reprezentacyjną, użytkową czy gospodarczą. Pamiętajmy że współpraca z wykwalifikowanym architektem wnętrz obejmuj nie tylko ww. czynności ale także opracowanie szczegółowego planu nasadzeń roślin z uwzględnieniem adekwatnego doboru komponentów zieleni do preferencji klienta, wykonanie projektu nawierzchni (ścieżki, trasy oraz elementy małej architektury), sporządzenie wnikliwej analizy hydrologicznej, która posłuży do opracowania strategii nawadniania oraz projekt instalacji świetlnych.

Dodatkowo architekt krajobrazu do projektu dołącza także wizualizację oraz kompleksowy kosztorys, który będzie uwzględniał m. in. orientacyjne koszty niezbędnych do zaopatrzenia materiałów, roślin oraz zalecenia dotyczące pielęgnacji gotowej aranżacji zieleni. Pomoc doświadczonego specjalisty pozwoli nam na stworzenie harmonijnej i estetycznej przestrzeni do pracy i wypoczynku, a dzięki adekwatnemu doborowi roślin będziemy mogli cieszyć się pięknie rozwijającym się ogrodem.