profile balkonowe

Balkon i taras – różne materiały

Balkon i taras w naszych domach to elementy, do których wykończenia i aranżowania można używać różnych materiałów. Może to być metal, drewno, kompozyt, szkło, beton, tworzywa sztuczne. Wszystko zależy do tego, w jakim stylu zbudowany jest dom, oraz na czym nam najbardziej zależy (na estetyce, funkcjonalności, łatwym czyszczeniu itp.).

Profile balkonowe z metalu

profile balkonoweZacznijmy od elementów wykończenia. Tutaj często stosuje się metal jako materiał na balustrady i poręcze, z niego są wykonane także profile balkonowe w dobrej cenie. Metal nie powinien korodować, dlatego też najlepsza jest stal nierdzewna. Balkon musi posiadać balustrady, inaczej korzystanie z niego byłoby niebezpieczne. Na tarasie jest to opcjonalne i służy raczej względem estetycznym. Jedynie przy podnoszonych tarasach (które mają schodki do ogrodu) można zastosować balustrady lub poręcze blisko stopni. Profile balkonowe i tarasowe również są konieczne, szczególnie jeśli mamy taras drewniany, i nie chcemy żeby spływała po nim woda. Profile zabezpieczają krawędzie elementu konstrukcyjnego, więc utrudniają jego uszkodzenie mechaniczne. Do tego też sprawiają, że woda szybciej spływa po tarasie i balkonie, niż bez takiego profilu. W obu przypadkach często wykorzystuje się także drewno.

profile balkonoweMoże ono być wykorzystywane do budowy całego tarasu, do wykończenia podłogi, stworzenia balustrad, jak również do mebli ogrodowych. Drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku, nie nagrzewa się, ani nie wyziębia. Jednak także szybko niszczeje pod wpływem wilgoci i wody, więc trzeba je przynajmniej raz na sezon poddać konserwacji. Drewno to ponadto materiał naturalny, ekologiczny i ponadczasowy. Dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych, można go także dowolnie formować. Zamiast drewna na posadzki tarasowe można zastosować także deski kompozytowe. Kolorystycznie przypominają one drewno, bo posiadają jego ,,pył”, a do tego zawartość żywic sprawia, że deski są zabezpieczone przed działaniem wody. Czasem ba balkonach wykorzystuje się szkło, ale jedynie do wykonania balustrady. Pasuje ona to domów, jak i do firm. Beton i kostka brukowa stosowane są jako podłoże na tarasy, ponieważ są twarde i trudno jest je uszkodzić mechanicznie.

Natomiast tworzywo sztuczne idealnie sprawdza się jako materiał na meble ogrodowe. Plastik jest lekki, łatwy w czyszczeniu, nie wymaga konserwacji, jak również się bardzo nie nagrzewa, ani nie wychładza. Do tego też takie meble są tanie, kolorowe, i nadają się idealnie nawet dla dzieci. Jego wadą jest tylko podatność na złamania.