Materiały izolacyjne

Czy płyty PIR mogą zastąpić styropian?

W ostatnim czasie poszukuje się stale nowych, jak najbardziej skutecznych materiałów izolacyjnych. Coraz rzadziej stosowany jest styropian, który pomimo wysokiej skuteczności ma jednocześnie cały szereg wad. Zamiast niego natomiast coraz częściej stosowane są do izolacji płyty PIR.

Materiały izolacyjnePłyty PIR to nich innego jaki poliizocyjanuratowy materiał izolacyjny, z którym spotkać się można coraz częściej w różnych miejscach oraz sytuacjach. Do utwardzenie opisywanego materiały wykorzystywana jest pianka poliuretanowa cechująca się zamkniętą strukturą mikroporów. Największą zaletą opisywanych płyt jest fakt, że posiadają one bardzo niski deklarowany przez producenta współczynnik przewodzenia ciepła. Płyty takie są dostępne szeroko w co najmniej kilku zróżnicowanych rozmiarach. Te najczęściej spotykane to 120 x 60 cm oraz 120 x 240 cm. Wielu producentów jednak daje możliwość wyprodukowania opisywanych płyt na zamówienie klienta. Maksymalna szerokość takiego izolacyjnego arkusza mieścić się będzie wtedy w obrębie 120 cm szerokości oraz do 1200 cm długości.

Materiały izolacyjneIstotnym elementem opisywanych płyt jest oczywiście zastosowana w ich przypadku okładzina. Spotkać się można na przykład z taką typu aluminiowego. Ta właśnie okładzina pełni bardzo ważną rolę, gdyż dodatkowo pozwala na odbijanie ciepła lub też zima. Jeszcze innym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o produkcję okładziny dla opisywanych płyt jest ta typu bitumicznego. Dodatkowo jest ona wyposażona w obudowę z welonu szklanego. Zalety opisywanych płyt są, mimo upływu czasu wyjątkowo szerokie. Są one właśnie z tego powodu powszechnie doceniane we współczesnym budownictwie. Na uwagę potencjalnych użytkowników zasługują przede wszystkim wybitne właściwości przeciwogniowe opisywanych płyt. Co więcej, w czasie pożaru przez praktycznie nieograniczony czas takie zachowują swoje właściwości konstrukcyjne. Wszystko to powoduje, że wykorzystywanie opisywanych płyt jest doskonałym sposobem na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa użytkowników budynku.

W obecnym czasie widoczna jest coraz większa popularność płyt PIR, traktowanych jako jeden z najskuteczniejszych znanych materiałów izolacyjnych. Wszystko przez wzgląd na fakt, że najważniejsze ich właściwości są zdecydowanie bardziej korzystniejsze, niż jakichkolwiek innych znanych obecnie materiałów. Na przykład opisywane płyty cechuje bardzo wysoka odporność na ogień oraz bardzo wysokie temperatury. Są one więc doskonałym sposobem na zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w danym budynku.