Minikoparka

Lekcja historii z placu budowy

Podczas spaceru po mieście można zobaczyć liczne prace budowlane. Kiedy obserwuje się działania dźwigów,betoniarek i koparek, nie myśli się o historii budownictwa. Jest ona bardzo interesująca, bo w każdej epoce ludzkości, poza odmiennymi, często prymitywniejszymi technikami, dostrzec można odmienność w traktowaniu robotnika jak i samej pracy.

Kiedy zaprojektowano minikoparkę?

Minikoparka W Starożytnym Egipcie budową piramid zajmowali się wolni robotnicy, a nie niewolnicy. Dowodzi temu odkrycie egipskiego archeologa, które polega na odnalezieniu grobów pracowników wewnątrz piramidy w Gizie. Zdaniem uczonych, zwykły niewolnik nie miał co liczyć na pochówek wewnątrz konstrukcji. Warto też wspomnieć, że największą z najstarszych jest piramida Dżesera, która powstała prawie pięć tysięcy lat temu w Sakkarze, niedaleko Memfis. Jest to budowla schodkowa, która znacznie różni się od znanych nam piramid mających wygląd gładkich ostrosłupów. Te powstawały w tym samym okresie, różniły się jednak nie tyle co projektem, a dostępem do materiałów. W Gizie, najwyższa z takich konstrukcji ma ponad sto czterdzieści metrów wysokości, a została wzniesiona jako grobowiec faraona Chefrena. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie, gdyż to właśnie obok niej znajduje się ogromna rzeźba sfinksa. Swoją drogą, nazwa tego mitycznego stworzenia też związana jest z branżą budowlaną. Niektórzy naukowcy twierdzą, że jego nazwa „sfinks” pochodzi od żywego kamienia, z którego rzeźby powstawały. Termin „żywy” należy odnieść do miejsca znalezienia budulca, albowiem rzeźby były tworzone z kamieni znalezionych na placach budowy.

MinikoparkaStarożytna Grecja przede wszystkim wznosiła budowle z użyciem niewolników. Tworzyli monumentalne świątynie i wolno stojące teatry. Wielu niewolników ginęło podczas wykonywania pracy. Interesujący jest też rozwój sprzętu budowlanego. Nawet taka sprawna, dobra minikoparka z Bydgoszczy ma ciekawą historię. Pierwsze urządzenia tego typu zaprojektowano w osiemnastym wieku. Mechanizm był jednak zbyt skomplikowany dla współcześnie żyjących. Dopiero sto lat później, w Stanach Zjednoczonych powstała szynowa koparka, napędzana parą. Z kolei pierwsze nadwozie obrotowe powstało w 1884 roku. Patent na charakterystyczną łyżkę uzyskał John W. Page w 1904 roku. Projekt został niezmieniony do dnia dzisiejszego. Historia betonu sięga starożytnej Asyrii. W Starożytnym Rzymie nazywany był sztucznym kamieniem, a początkowo używano go do łatania dziur, które powstawały na złączeniach bloków kamiennych. Oczywiście, każdy materiał i narzędzie na placu budowy ma swoją opowieść.

Budownictwo jest nieodzownym towarzyszem rozwoju wszystkich cywilizacji, i jak każda kultura, posiada bogatą historię. Warto się zastanowić nad otaczającym nas światem i pomyśleć o jego początkach.