Wykończenie ścian w mieszkaniu zawsze wiązało się z uciążliwą pracą wielu urządzeń oraz precyzyjnym nakładaniem tynku przez budowlańca. Dawniej potrzebnych było wiele materiałów oraz maszyn, które pozostawiały po sobie wiele brudu trudnego do usunięcia. Aktualnie jednak technologia tak poszła do przodu, że podczas remontów mieszkań wykorzystuje się maszynową metodę nakładania tynku.
Tynki wykonane pod ciśnieniem
Dzięki temu otrzymuje się perfekcyjnie wykończoną powierzchnię w zdecydowanie krótszym czasie. Potrzebna jest do tego nie tylko maszyna, ale również wiedza w jaki sposób właściwie przygotować powierzchnię, aby nakładany tynk był trwały. Wykonywanie tynków maszynowych nadaje się do wykańczania całych pomieszczeń. Jest to obecnie najpopularniejszy sposób pracy wybierany przez ekipy remontowe. Nie trzeba wyznaczać miejsca do pracy wielu urządzeń, wystarczy zakup gotowej mieszanki, która po połączeniu z wodą nadaje się do tynkowania. Wymogiem nakładania tynków maszynowych jest dostęp do energii elektrycznej, która będzie napędzała agregat i wytwarzała właściwe ciśnienie. Najpierw jednak należy przygotować pomieszczenie do całego procesu. Pierwszym etapem powinno być zabezpieczenie okien, drzwi oraz gniazdek przed przedostaniem się specyfików do środka. Dopiero później przechodzi się do gruntowania, które ma na celu zwiększenie przyczepności tynku do powierzchni.
Osadzane są również wszelkiego rodzaju narożniki zabezpieczające przed skruszeniem się pustaków, czy innych materiałów budowlanych, które mogą wpłynąć na efekt końcowy. Tynki maszynowe muszą być wykonywane pod wysokim ciśnieniem wcześniej ustawionym na panelu urządzenia. Określa się także ich grubość, regulując w zależności od grubości ściany. Później nadchodzi czas na etapy wykończeniowe, między innymi trapezowanie oraz piórowanie mające na celu ostateczne ukształtowanie tynku i wygładzenie ściany. Na samym końcu wyprowadza się na rożniki za pomocą profesjonalnego narzędzia oraz pozostawia całość do wyschnięcia. Cały proces może wydawać się dość łatwy, jednak zdecydowanie lepiej zostawić prace wykończeniowe profesjonalistą, zwłaszcza wykorzystując tak skomplikowany sprzęt. Tradycyjne nakładanie tynku mógł wykonywać niemal każdy, kto posiadał potrzebne ku temu maszyny. Zupełnie inaczej to wygląda teraz, gdzie tynki maszynowe wymagają dużej precyzji oraz czasu, aby właściwie je nałożyć.
Solidnie nakładając warstwę po warstwie można uzyskać niesamowity efekt, wyrównując nawet ściany posiadające drobne krzywizny. W zależności od potrzeb można wybrać różne mieszanki tynków maszynowych, najlepiej pozostawić to specjaliście, który będzie wiedział jaki tynk nadaje się do wykończenia konkretnego pomieszczenia.