płyty pir

Płyty PIR do wykończenia dachu

Wykończenie domu to konieczność poszukiwania rozwiązań trwałych i jednocześnie praktycznych. Żeby nasza satysfakcja z użytkowania niektórych rozwiązań utrzymywała się przez długie lata, warto poświęcić wystarczająco dużo uwagi odnalezienia właściwej metody jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Płyta do dachów skośnych

płyty pir Oczywiście dobrze jest zasięgnąć rady fachowców wykończeniowych i projektantów, jednak ich usługi są zwykle bardzo drogie, a przecież będziemy mieli na głowie już i tak sporo wydatków. Dlatego – w niektórych wypadkach – warto przeprowadzić samodzielne rozeznanie i poszukać rozwiązań niezawodnych, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Jedną z fundamentalnych spraw, o które musimy zadbać, jest dach domu, który będzie chronił nas przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz czy słońce, ale również będzie musiał zapewnić odpowiednią izolację – jednakowo przed nadmiernym ogrzaniem, ale także przed utratą ciepła. Niebywale dobrze w wykończeniu dachów sprawdza się płyta PIR, która nadaje się nie tylko do dachów prostych, ale także skośnych. Świetnie sprawdzi się także w przypadku ogrzewania podłogowego, stanowiąc dobry przekaźnik ciepła do wnętrza pomieszczeń.

płyty pir Największą zaletą płyt typu PIR jest ich grubość – w przeciwieństwie do tradycyjnych metod ocieplania, takich jak wełna skalna, wełna szklana czy styropian, zajmują zdecydowanie mniej miejsca, co przekłada się bezpośrednio na uzyskanie znacznie większej przestrzeni wewnątrz budynku. Przykładowo, standardowa wełna mierzy około 200-230mm grubości, natomiast płyta PIR zaledwie 120mm – to dziesięć centymetrów różnicy w przełożeniu na całą powierzchnię pokrycia dachowego może przynieść nawet kilka dodatkowych metrów przestrzeni na naszym poddaszu (oczywiście wszystko zależy on powierzchni wszystkich pomieszczeń). Omawiane rozwiązanie posiada bardzo wiele zalet – płyty charakteryzują się ogromną odpornością na wysokie temperatury (do 300 stopni Celsjusza), doskonałą termoizolacją (0,018 – 0,022 W/mK), wysoką twardością (do 12t/m2) i niewielką nasiąkliwością (< 2% ). Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów PIR nie może się stać siedliskiem gryzoni, ponieważ wykonany jest z tworzyw sztucznych, głównie z modyfikowanego chemicznie poliuretanu.

Dzięki temu, poddasza wykończone płytami typu PIR są bardzo sterylne i dobrze ocieplone. Co istotne, montaż takich płyt jest wyjątkowo prosty, a łączenia szczególnie wytrzymałe. Płyty tego typu są więc doskonałym rozwiązaniem w przypadku budowy każdego domu jednorodzinnego.