Schody

Co warto wiedzieć o drewnianych schodach?

Przemieszczanie się między kondygnacjami to istotny aspekt wielopoziomowego budynku mieszkalnego. Przestrzeń komunikacyjna musi zostać zaplanowana w taki sposób, żeby nie powodować problemów w aranżacji, izolować dźwięki i wydzielać przestrzenie domu. Gotowe schody samonośne można wykonać z drewna. Są one proste w montażu i mają niewielką masę. Ich budowę realizuje się na etapie prac wykończeniowych.

Komu zlecić usługę budowania schodów?

Schody wewnętrznePodczas stanu surowego można je tymczasowo zastąpić pochylnią. Wykonywaniem schodów drewnianych zajmują się zakłady stolarskie. Gatunek drewna wpływa na parametry schodów oraz ich wygląd. Można zdecydować się na jeden z rodzimych gatunków drewna, jak dąb, buk, sosna, świerk czy jesion. Preferowane jest twarde drzewo liściaste. Niektóre drewniane elementy można zastąpić fornirowymi. Do wykończenia takich schodów można użyć wierzchniej warstwy wykonanej z egzotycznego gatunku drewna, na przykład iroko, teku czy tatajuby. Wilgotność drewna użytego do budowy schodów nie może przekroczyć 8%. Można spotkać się ze schodami o konstrukcji policzkowej. Ich głównym elementem są belki policzkowe, które utrzymują stopnice i podstopnice w wyfrezowanym otworze. Grubość belki waha się w przedziale od 6 do 8 cm. Kształt belki może być wygięty lub prosty. W kwestii usługi budowania schodów Wadowice mają wiele do zaoferowania – montaż może zostać przeprowadzony przez pracowników zakładu stolarskiego lub ekipę wykończeniową.

SchodyWykonując skomplikowaną konstrukcję policzkową, możliwe jest zastosowanie dodatkowych wsporników w postaci słupków. Wadowiccy stolarze są w stanie wykonać także schody policzkowo-sztycowe. W takiej konstrukcji belka policzkowa umieszczona jest tylko z jednej strony, z drugiej natomiast znajduje się podparta trakami balustrada schodowa. W Wadowicach można także zamówić usługę zbudowania schodów siodłowych, czyli wspornikowych. Za podtrzymywanie stopni odpowiada umieszczona w środkowej części belka podporowa. W celu wzmocnienia konstrukcji takie stopnie mogą zostać połączone ze ścianą. Najszybszy montaż zapewniają gotowe schody modułowe. Są one dostarczane w formie modułów – stopni połączonych ze wspornikami. Wykorzystując śruby, łączy się ze sobą wszystkie elementy. Moduły zapewniają regulację wysokości do 3 cm. Połączenie modułów ze ścianą nie jest wymagane. Na bazie pionowego słupa wykonać można schody spiralne. Wówczas słup staje się głównym elementem nośnym, którego trzymają się stopnie.

Montaż drewnianych schodów przeprowadza się na etapie doprowadzania budynku do stanu zamkniętego, po montażu podkładów podłogowych. By jak najlepiej zaaranżować schody domowe najlepiej jest skonsultować się z fachowcami. Muszą one nie tylko spełniać swoje funkcje, ale także komponować się z resztą elementów wyposażenia.